Era smartfonów

Prolog

Długo opierałem się przed kupnem jakiegoś smartfona, ponieważ tandem Sony Clié PEG-TJ37 wraz z telefonem Nokia 6310i dawał sobie świetnie radę, do czasu, gdy palmtop zwyczajnie się zużył.

Tzw. jog dial, znajdujący się pomiędzy przyciskami nawigacji przestał reagować na przyciśnięcie/skrolowanie. Po rozkręceniu sprzętu okazało się, że niestety, mechanizm ten urwał się z mocowania na płycie głównej Clié. Nie do naprawienia w domu, a naprawa w serwisie zapewne wyniesie znacznie powyżej kwoty, za którą można by kupić nowy egzemplarz. Biorąc pod uwagę fakt, iż telefon 6310i również zaczynał wykazywać symptomy zużycia zacząłem szukać jakiegoś zamiennika lub zamienników tych dwóch urządzeń. Naturalnym kandydatem dla palmtopa byłby Palm T|X, a dla komórki dowolny model dowolnego producenta, byleby akumulator trzymał jak najdłużej. Oczywiście, opcja all-in-one (np. Palm Treo lub Centro) również wchodziła w grę.

Treo 680

Po kilku tygodniach poszukiwań, dzięki dobrej woli jednego z grupowiczów pl.comp.comp.sys.palmtop.palmos stałem się posiadaczem Palm Treo 680. Migracja z Clié, instalacja oprogramowania konfiguracja, ustawienia telefonu itd. zajęła mi weekend.

Tak wygląda nowy nabytek:

Treo 680 i aplikacje

Treo 680 i aplikacje

Treo 680

Treo 680

Po kilku tygodniach użytkowania zdołałem przyzwyczaić się do klawiatury i zwalczyłem wyrobiony odruch wyciągania rysika.

Z początku próby synchronizacji z Linuksem doprowadzały mnie do szału. Podłączając kabel do synchronizacji do telefonu, ten ostatni to wykrywa i momentalnie uaktywnia porty:

mslug# dmesg | tail
lirc_atiusb: USB remote driver for LIRC $Revision: 1.71 $
lirc_atiusb: Paul Miller <pmiller9@users.sourceforge.net>
lirc_dev: lirc_register_plugin: sample_rate: 0
lirc_atiusb[2]: X10 Wireless Technology Inc USB Receiver on usb5:2
usbcore: registered new interface driver lirc_atiusb
usb 8-2: new full speed USB device using uhci_hcd and address 5
usb 8-2: configuration #1 chosen from 1 choice
visor 8-2:1.0: Handspring Visor / Palm OS converter detected
usb 8-2: Handspring Visor / Palm OS converter now attached to ttyUSB0
usb 8-2: Handspring Visor / Palm OS converter now attached to ttyUSB1

co niekoniecznie oznacza, że będę chciał wykonywać od razu synchronizację. Prawdopodobnie da się jakoś skłonić Treo do synchronizacji zainicjowanej z komputera, jednakże nie wgłębiałem się w temat za bardzo. Bardziej zależało mi na normalnej synchronizacji, czyli uruchamiam Sync na palmfonie i klikam w ikonkę sync w jPilocie. I tu kolejna niemiła niespodzianka, bo okazuje się, że trzeba wykonać to w odpowiednim czasie, to znaczy po uaktywnieniu synca na palmie (czy to poprzez aplikację HotSync, czy też poprzez przycisk na kabelku do synchronizacji), trzeba nie za wcześnie, i co gorsza nie za późno kliknąć przycisk synchronizacji w jPilocie. Bardzo dziwne, zważywszy na fakt, że w Clié PEG-TJ37 działało to bez najmniejszego problemu. Być może synchronizacja poprzez bluetooth będzie działać sprawniej/lepiej. Na razie jednak nie próbowałem zestawić synchronizacji przez BT. Może kiedyś.

Epilog

Po informacji o zaprzestaniu wspierania systemu PalmOS, Treo 680 będzie moim ostatnim urządzeniem z PalmOS. Szkoda. Być może przesiądę się na urządzenie na którym będzie działać Garnet VM lub coś, co pozwoli uruchomić aplikacje palmosowe. Ale, do tego czasu nie zamierzam kupować kolejnego urządzenia.


, Etykiety: palm, smartphone