Clié PEG-TJ37

Po niedługim czasie zapragnąłem mieć szybszy sprzęt, głównie po to, by móc oglądać zdjęcia z karty Memory Stick w rozsądnym czasie, ponieważ procesor w SJ22 był zbyt wolny, oraz by sprzęt był w stanie grać muzykę. Ponieważ żaden inny popularny sprzęt dostępny w sklepie, nie miał slotu dla kart MS, znów zacząłem obserwować Allegro pod kątem sprzętu Sony.

Po niedługim czasie udało mi się namierzyć Sony Clié TJ37. Fajnie. Jednak okazało się, że niestety PiLoc nie działa jak należy na tym modelu, font jest znacznie grubszy, brzydszy niż oryginalna czcionka Sony. Co gorsza, wbrew oczekiwaniom, czcionki small i tiny nie są podmieniane. Pomijając cenę, która dla handheldów z PalmOS 5 jest wyższa, to nie podmienianie małych fontów skreśliło go z mojej listy zakupów. Dodatkowym minusem (subiektywnym, rzecz jasna) jest system rozpoznawania pisma Grafitti 2, który różni się dość znacznie od Grafitti 1 z PalmOS 4.

Tak oto wygląda nowy sprzęt:

Clié TJ37 + Today

Clié TJ37 + Today

Clié TJ37

Clié TJ37

Po przeszukaniu zasobów Sieci, znalazłem kilka odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i nie tylko. Jednak kilka problemów wciąż pozostaje do rozwiązania (kwestia fontów small i tiny i ich podmieniania oraz zgranie z urządzenia, edycja, zapisanie i użycie fontów).

Polskie literki - czytanie

Po krótkich poszukiwaniach znalazłem odpowiedni soft, który pozwoli na podmianę czcionek w urządzeniach pracujących pod PalmOS 5, ponieważ tzw. hack'i z wersji 4.x i niższych nie działają. Jednak soft ten nie potrafi podmienić czcionek tiny i small.

Potrzebny będzie: hackmanager (YAHM w wersji 2.3.6) dla PalmOS 5, czcionki, które można pobrać ze strony Miecza oraz sam hack - FontHackV, który jest co prawda shareware jednak autor zezwala na darmowe jego używanie. Lokalne archiwum plfonty.zip zawiera trzy rodzaje czcionek - Clie PL, Handera PL i czcionki Janka Muzykanta stosowane w poprzednich wersjach PalmOS. YAHM jak i wybraną czcionkę należy wgrać na palma (np. podczas synchronizacji lub poprzez aplikację Data Import) i skonfigurować.

Hint: by móc czytać ebooki w mniejszej czcionce w iSilo, należy wybrać w YAHM konfigurację FontHackV, tapnąć add, wybrać iSilo z dropdownmenu „select application”, wybrać pozycję Large w kolumnie Src Font i wybrać mniejszą czcionkę, np PlBook1. Z kolei w ustawieniach iSilo, w menu Options->**Display...** pozycję Font ustawić na Large.

Istnieje jeszcze jeden program pozwalający na podmianę fontów w systemie - Font4OS5. Program ten potrafi podmienić fonty small i tiny, jednak jak do tej pory, nie znalazłem pełnego zestawu polskich czcionek, które ładnie by wyglądały na moim Clié, no i program jest, niestety, płatny.

Polskie literki - pisanie

Z pisaniem polskich znaczków jest trochę gorzej, zwłaszcza jak się człowiek przyzwyczai do „kreślnego” pisania zastosowanego w PiLoc. Znam dwa sposoby na wprowadzenie polskich liter.

Pierwszy, to skorzystanie z ShortCuts (znajdującego się w aplikacji Prefs). Czyli po zdefiniowaniu wszystkich „ogonkowych” skrótów, wywołuje je się poprzez wpisanie rysikiem znaku skrótu Znak skrótu i frazy skrótu. Rozwiązanie te jest na tyle upierdliwe, że nie można definiować skrótów jednoliterowych, gdy istnieją lub będą istnieć skróty zaczynające się na tą właśnie literę, jak również ShortCuts jest nieczuły na wielkie i małe litery, czyli krótko mówiąc nie można skrótom nadać takich samych nazw, różniących się wielkością (np. a i A). Można to obejść, poprzez dodanie przed nazwą skrótu znaku (np. -, ', ^ itp.) i po ustawieniu skrótu na ^a, oznaczającego literkę Ą, wywoływać go Znak skrótu + ^a. Drugi sposób to ściągnięcie panelu ShortCut5, uruchomieniu podobnie jak ShortCuts z aplikacji Prefs i zdefiniowanie skrótów w tym panelu. Skróty z ShortCut5 dla odmiany wywołuje się z kropką przed skrótem, co może być nieco uciążliwe, jeśli pisze się np. adres internetowy. Jednak zaleta tego rozwiązania jest taka, że można zdefiniować jednoliterowe skróty, które nie kolidują ze sobą, ponieważ ShortCut5 uwzględnia wielkość liter, w związku z tym wielkie litery wpisuje się szybciej niż w pierwszym rozwiązaniu.

Grafitti 2

Grafitti w formie, w jakiej jest znane we wcześniejszych wersjach systemu PalmOS przestało istnieć w nowszej wersji systemu, zastąpione przez Grafitti2 z powodu jakichś przepychanek licencyjnych lub patentowych pomiędzy PalmOne a Xerox. Jeśli ktoś mało pisze, lub sprzęt z PalmOS 5 jest jego pierwszym urządzeniem, moim zdaniem nie ma większego sensu przechodzić na Grafitti 1. Jeśli jednak, ktoś (tak jak ja) dużo pisał, i jest przyzwyczajony do starszego sposobu wprowadzania tekstu, z pewnością nie raz zirytuje się pisząc coś na szybko. Można temu zaradzić poprzez podmianę biblioteki, którą można znaleźć tu. Uwaga! Należy uważnie przeczytać znajdujące się w archiwum how to.

Połączenie z Internetem - Linux + kabelek

W bardzo prosty sposób można korzystać z sieci Internet na urządzeniu z Palmos, lub w ogóle z sieci lokalnej, przy pomocy kabelka do synchronizacji. Według moich obserwacji SJ22 podczas synchronizacji otwiera widoczny w Linuksie (2.4) port szeregowy /dev/usb/tts/1, z kolei TJ37 /dev/usb/tts/0. Można więc pokusić się o zestawienie połączenia PPP. Co będzie potrzebne:

  1. pakiet ppp
  2. iptables (jeśli chcemy mieć Internet na PDA)

Konfiguracja. Zakładam, że moja sieć lokalna ma adres 172.17.0.0. Wobec tego dla PDA przyporządkuję adres 192.168.1.2, a dla interfejsu ppp0 192.168.1.1.

  1. Clié. Otwieram aplikację Prefs, wybieram Network. Z menu wybieram New. W polu Service wpisuję nazwę, np. Linux PPP. Username zostawiam pusty. Password pozostawiam nieustawiony. Connection ustawiam na Cradle/Cable. Tapię w przycisk Details. Connection type wybieram PPP. Idle timeout na Never, odhaczam Query DNS, Primary DNS ustawiam na DNS którego używam (dla dialup w TP będzie to np. 194.204.152.34), wpisuję Secondary DNS lub pozostawiam puste, odhaczam IP Address[_] Automatic, wpisuję adres 192.168.1.2.

  2. Linux. Po zainstalowaniu, skonfigurowaniu etc. oprogramowania, tworzę prosty skrypt:

    #!/bin/sh
    modprobe ip_tables
    modprobe ip_conntrack_ftp
    modprobe ip_conntrack_irc
    /usr/sbin/pppd /dev/usb/tts/0 115200 192.168.1.1:192.168.1.2 noauth silent local persist -detach
    echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
    iptables -F
    iptables -A POSTROUTING -t nat -j MASQUERADE -o eth0
    

    zapisuję go do pliku, nadaję prawa wykonalności.

I to wszystko. Wystarczy teraz w PDA w aplikacji Prefs->**Network** ustawić nasz nowo stworzony typ, tapnąć w Connect i uruchomić jak root skrypt na komputerze. Jeśli nie chcemy korzystać z Internetu, można pominąć wpisy DNS, oraz usunąć zostawić tylko linię zaczynającą się od /usr/sbin/pppd.

Połączenie z Internetem - Nokia 6310i, GPRS + Irda na TJ37

How to połączenia po GPRS pomiędzy Clié a Nokia 6310i znalazłem tu. W moim przypadku na Clié TJ37 w skrypcie połączenia, trzeba było zamiast:

Send: AT+CGQMIN=1,1,1,1,1,1

wpisać:

Send: AT+CGQMIN=0,0,0,0,0,0

Działa.


, Etykiety: handheld, palm